THC, kanabidiol i pamięć krótkotrwała palaczy marihuany

marihuana a pamięć krótkotrwałaGdy zastanawiamy się nad niekorzystnymi dla zdrowia konsekwencjami palenia konopi, zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, że marihuana może upośledzać pamięć krótkotrwałą. Tymczasem najnowsze badania naukowe nakazują zastanowienie się jeszcze raz nad tego rodzaju zależnością, okazuje się bowiem, że powinna być ona wiązana z rodzajem stosowanych konopi. W czasie ich trwania okazało się, że jedynie osoby używające odmiany skun rozwiązując zadania testujące pamięć krótkotrwałą, miały problemy z pamięcią będąc pod wpływem używki.

Osoby korzystające z innych odmian nie wykazywały takich tendencji, a uzyskiwane przez nie wyniki były porównywalne bez względu na to, czy zadania były wykonywane w stanie upalenia, czy też w stanie „czystości”. Odkrycie to może sugerować, że składniki marihuany mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać problem utraty pamięci, a kluczowe znaczenie mają ich proporcję. Gdy o nich mówimy, zawsze w pierwszej kolejności wspominamy o THC i nie sposób się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z podstawowym aktywnym składnikiem konopi odpowiedzialnym za te efekty, które są kojarzone z klasycznym stanem upalenia, a więc za euforię i napady śmiechu, choć także lęki i paranoje. Drugim składnikiem marihuany, którego obecność może mieć dla nas ogromne znaczenie jest kanabidiol, dla którego charakterystyczne jest to, że działa zdecydowanie bardziej spokojnie, a niekiedy może nawet blokować efekty działania THC.

marihuana a pamięćNa czym zatem polega tajemnica odmiany skun, która wpływała niekorzystnie na pamięć krótkoterminową? Okazuje się, że zawiera ona więcej THC niż kanabidiolu w porównaniu z innymi odmianami konopi. Ma silniejsze działanie, a tym samym również osoby ją stosujące powinny liczyć się z silniejszymi skutkami ubocznymi. Badania kanabidiolu są zresztą przedmiotem coraz większego zainteresowania ze strony naukowców. Przypuszcza się, że mogą one przyczynić się do okrycia mechanizmów tworzenia pamięci, a tym samym przydać się wówczas, gdy opracowywane będą nowe terapie schorzeń związanych z deficytem pamięci. Coraz częściej mówi się o tym, że rosnąca liczba młodych palaczy wykazujących średnie lub poważne problemy z pamięcią może być następstwem pojawiania się coraz większej liczby odmian konopi wykazujących podobieństwo do odmiany skun, wielu producentów marihuany dąży bowiem do zmian proporcji THC i kanabidiolu na korzyść pierwszego ze składników, co mogłoby być związanie ze zwiększenie intensywności doznań płynących z korzystania z marihuany.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Ganja Farmer - wszelkiego rodzaju nasiona konopi i marihuany dostępne w sklepie internetowym, m.in.:

- nasiona feminizowane in

- nasiona feminizowane out

- autoflowering

- nasiona na sztuki

Barney's Farm Seeds